Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
Styczniowy wykład poprowadzi Hubert Bilewicz, będący historykiem sztuki i nauczycielem akademickim. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo architekturą i designem XX wieku oraz sztuką nowoczesną. Tradycja architektury porządkowej w XX stuleciu bynajmniej nie zanikła. Zmodernizowane formy historyczne z dominacją klasycyzmu stały się domeną zwłaszcza architektury związanej z władzą, instytucjami państwowymi, obszarem wojskowości, bankowością. Dwie gdyńskie realizacje z drugiej połowy lat 20. ukazują surowe i uproszczone, choć zarazem eleganckie w swej monumentalności formy przenikającego się wzajemnie tzw. klasycyzmu akademickiego, zmodernizowanego klasycyzmu oraz modernizmu.
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…
Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…