Czy podczas II Wojny Światowej w Gdyni pracowali polscy architekci? Oczywiście! Marian Lalewicz był polskim architektem i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu akademickiego. Działał zarówno w Polsce jak i w Rosji (Petersburg, Moskwa). Chociaż wiele jego dokonań znajduje się w Warszawie, w Gdyni znajdziemy aż trzy okazałe realizacje jego autorstwa. Badaczka oraz historyczka sztuki i architektury, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska dokładnie przyjrzy się jednej z nich podczas wykładu z cyklu “Perły”.
Link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu.
Spotkania nie można nagrywać i fotografować.
Małgorzata Omilanowska – historyczka sztuki, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012-2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014-2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Od 1985 pracownik naukowy w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Od 2006 r. pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie dyrektor Instytutu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, kształciła się także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Habilitowała się w 2005 w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w oparciu o pracę „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej”. Laureatka licznych stypendiów zagranicznych, m.in. British Academy oraz autorka wielu publikacji.
O projekcie „Perły” możecie przeczytać tutaj: https://www.muzeumgdynia.pl/oferty/perly/