21.07 \ Środa \ godz. 17:00

Perły: Nieodkryte – wirtualny spacer śladami powojennych budynków Śródmieścia Gdyni

\ Dla wszystkich

Każdy z nas może odnaleźć w sobie odkrywcę. Tym razem podczas spaceru online podążymy śladami powojennych budynków Śródmieścia Gdyni. Będzie to okazja dla wszystkich pasjonatów gdyńskiego budownictwa do odkrycia niemodernistycznych pereł, czyli najciekawszych powojennych realizacji architektonicznych Śródmieścia Gdyni. O nieznanych gdyńskich budynkach 21 lipca, o godzinie 17:00 opowie Agata Abramowicz.

Gdynia to nie tylko znane realizacje międzywojennego modernizmu, czy wyrastające w ostatnich latach nowoczesne inwestycje. To także, wciąż niedocenione, projekty okresu powojennego i PRLu.

Podczas wirtualnego spaceru przedstawionych zostanie kilka najciekawszych budynków wzniesionych w tamtym okresie w centrum Gdyni. Wspomniane zostaną również projekty, które nigdy nie doczekały się realizacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Film zostanie udostępniony na facebookowej stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Cykl „Tajemnice pereł” jest spacerową odsłoną muzealnych wykładów o gdyńskiej architekturze niemodernistycznej. Tak jak wykłady, jest on również kierowany do wszystkich osób powyżej 15 roku życia, a w szczególności do miłośników Gdyni, badaczy architektury oraz historyków.

W ramach cyklu planowane są trzy spacery online w formie filmu – w lipcu, wrześniu oraz październiku. Premiera każdego z nich odbędzie się w trzecią środę miesiąca o godzinie 17:00. Podczas spotkań szczególna uwaga zostanie skupiona na wybranych gdyńskich budynkach położonych na terenie Śródmieścia i Kamiennej Góry. Poza czysto architektoniczną warstwą, cykl będzie okazją do poznania ciekawostek i tajemnic dotyczących wybranych realizacji.

Agata Abramowicz – historyczka i historyczka sztuki, współkuratorka wystaw, m.in. wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawy stałej “Gdynia-dzieło otwarte” w Muzeum Miasta Gdyni. Koordynatorka projektów ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku.

najbliższe wydarzenia