Style narodowe zajmują szczególne miejsce w architektonicznym pejzażu Gdyni. W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pełniły rolę narzędzia w budowaniu narodowej tożsamości Pomorza, torując drogę modernistycznej wizji nowoczesnego miasta na miarę XX wieku. O gdyńskiej odsłonie stylów narodowych, opowie historyczka sztuki Agnieszka Drączkowska.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Perły” – wykładów w Muzeum Miasta Gdyni skierowanych do miłośników gdyńskiej architektury, a w szczególności do studentów kierunków historyczno – artystycznych.
Podczas wykładów ukazana zostanie gdyńska architektura z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą spotkań będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
Na wykład obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…
Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…