06.09 \ Niedziela \ godz. 14:00

Oprowadzanie po wystawie stałej oraz po module “Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień’80”

\ Dla wszystkich
\ Wejście biletowane

W nawiązaniu do 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w tzw. module zmiennym wystawy stałej Gdynia – dzieło otwarte zaprezentowane zostaną obiekty dotyczące Solidarności, a pochodzące ze zbiorów Muzeum. Mini-ekspozycja poprzez wybrane fotografie, dokumenty i przedmioty kultury materialnej, poruszy różne wątki gdyńskiego Sierpnia i ruchu solidarnościowego lat 80. Znajdą się na niej również, charakterystyczne dla tamtej dekady, a wyjątkowe z dzisiejszej perspektywy, przypinki. Noszenie ich na odzieży było wyrazem wspólnoty i wsparcia, a także opozycji i oporu wobec komunistycznych władz. Symbolem jedności w walce o wspólną sprawę, dosłownym znakiem społecznej solidarności.

Czas trwania: 1 września – 8 listopada 2020 [data końcowa może ulec zmianie]

———-

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

Wszystko to zostało brutalnie przerwane przez niemiecką inwazję we wrześniu 1939 roku. Gdynianie znaleźli się wśród pierwszych ofiar okrutnej wojny – mordowani, wypędzani, eksploatowani jako robotnicy przymusowi. Koniec wojny nie przyniósł oczekiwanego odrodzenia. Komunizm niszczył bowiem to, co było istotą gdyńskiego ducha – samodzielność, przedsiębiorczość, prywatną własność. Gdynianie upominali się o wolność w dramatyczny sposób: w Grudniu 1970 roku ulice miasta spłynęły krwią robotników protestujących przeciw komunistycznej władzy; w Sierpniu 1980 roku Gdynia stała się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu.

W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się wszakże zwykłe życie. Gdynianki i gdynianie kończyli gdyńskie szkoły, w gdyńskich kościołach brali śluby, na gdyńskich cmentarzach chowali swoich zmarłych, dbali o swoje gdyńskie kamienice, do pracy w gdyńskiej stoczni jeździli gdyńskimi trolejbusami, w gdyńskiej hali robili zakupy, z Gdyni wypływali w morze, do Gdyni wracali.

Bez tego wszystkiego nie byłoby historii Gdyni. Życie Gdyni, to życie gdynian, a Gdynia to ich dzieło, dzieło wciąż otwarte…

 

UWAGA! Aby wziąć udział w wydarzeniu Muzeum Miasta Gdyni, zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, należy poczynić trzy kroki:

  • Przed wzięciem udziału w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Miasta Gdyni prosimy obowiązkowo zapoznać się z regulaminem dostępnym pod linkiem https://tinyurl.com/y6mz6tt2.
  • Przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni na wydarzenia należy wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia uczestnika dostępne pod linkiem https://tinyurl.com/y3dyfjq3.
  • W przypadku innych obostrzeń są one wymienione w opisie wydarzeń.
  • Wszystkie wydarzenia posiadają ograniczoną liczbę odbiorców z powodów bezpieczeństwa.

najbliższe wydarzenia