Specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” oraz otwarcie modułu poświęconemu Wójtowi Janowi Radtke oraz prezentację nowych nabytków Muzeum Miasta Gdyni poprowadzi dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, dr Jacek Friedrich.
Zaprezentuje on wielowątkową historię rozwoju Gdyni: miasta, które powstało na skutek największego międzywojennego wysiłku modernizacyjnego w historii międzywojennej Polski.
Oprowadzanie poprzedzi uroczyste otwarcie jej nowego modułu. Jednym z zdań instytucji muzealnych jest gromadzenie i zabezpieczenie zabytków. W 2018 roku Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni nabył ponad 600 obiektów, głównie fotografii, ale również dokumentów i zabytków kultury materialnej. Najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane w module zmiennym ekspozycji stałej, udostępnionej 10 lutego bieżącego roku.
Jednym z najciekawszych nabytków są pamiątki związane z pierwszym polskim sołtysie Gdyni z Izby Pamięci likwidowanego Gimnazjum Nr 14 im. Wójta Jana Radtkego w Gdyni Obłużu. Są to głównie fotografie rodzinne a także przedmioty z domu Radtkego m.in: korkociąg, dzbanuszek z pijalni wody mineralnej a także świecznik.
Na wystawie zaprezentujemy także inne ciekawe nabytki Muzeum. Wśród nich przekazane przez I Urząd Skarbowy w Gdyni przedmioty zarekwirowane przemytnikom: zegarki i papierośnicę. Pokażemy również talerz metalowy będący z konkursu hippicznego na Polance Redłowskiej w 1937 roku, a także folder „Filipinki to My” z dedykacją z 1965 roku od słynnego zespołu dla stewardesy pracującej na transatlantyku „Batory”.
Większość pozostałych nabytków Działu Historycznego będzie można obejrzeć w dwóch multimedialnych projekcjach.
Od 8 do 10 lutego wstęp do Muzeum Miasta Gdyni z okazji urodzin Gdyni jest bezpłatny.