Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników architektury, a w szczególności studentów kierunków historyczno-artystycznych, na cykl wykładów „Perły”, który ukaże gdyńską architekturę z tej drugiej, niemodernistycznej strony. Istotą warsztatów będzie poznanie drogi, która doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni oraz drogi, którą architektura gdyńska przebywa od czasów powojennych do dziś.
Gdynia to nie tylko wspaniałe realizacje międzywojennego modernizmu, czy wyrastające w ostatnich latach nowoczesne inwestycje. W ich cieniu stoją, wciąż niedocenione, projekty okresu powojennego i PRLu. Choć we wspomnianym okresie priorytetem było niewątpliwie wielkie budownictwo mieszkaniowe, miasto doczekało się również doskonałych budynków użyteczności publicznej. podczas wykładu przyjrzymy się architekturze Dworca Podmiejskiego SKM, Domu Rzemiosła, budynku YMCA, Akwarium Gdyńskiego, Teatru Muzycznego czy Dworca Pasażerskiego Żeglugi Gdańskiej.
Adres transmisji na żywo: https://youtu.be/wLSzS90q-jQ
Osoba prowadząca: Agata Abramowicz
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…
Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…