Anna Demska w trakcie swojego wykładu spróbuje wytłumaczyć dlaczego ubrania projektu Barbary Hoff, seryjnie produkowane i masowo noszone przez młodzież, mogły na przełomie lat 70. i 80. znaleźć się obok Bitwy pod Grunwaldem w zbiorach Muzeum Narodowego. Jak i dzięki komu została zapoczątkowana kolekcja ubiorów i akcesoriów w zbiorach muzealnych, a następnie jak była sukcesywnie rozwijana. Fenomen „modnej masówki”, jak wówczas określano projekty Hoff, to zagadnienie warte poznania, tym bardziej że będzie zobrazowane zdjęciami „ciuchów” nie tylko wiszących w magazynach muzealnych…
——————-
Anna Demska – ukończyła studia w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat związana z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie pracuje jako kustosz. Bliskie są jej tematy roli, jaką odgrywa rzemiosło oraz polska sztuka ludowa w designie. Specjalizuje w dziedzinie wzornictwa, a szczególnie współczesnej tkaniny unikatowej, drukowanej i malowanej, jest autorką publikacji o tkaninie dwuosnowowej, kilimie, batiku oraz artystach i projektantach związanych z tymi dziedzinami. Opiekuje się także zbiorami współczesnej mody w MNW, w tym liczącą ponad 900 obiektów kolekcją Barbary Hoff. Przez wiele lat nosiła ubiory tej projektantki, ukochaną sukienkę przekazała do zbiorów muzealnych.
Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…
Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…