Fabryczne hale, portowe dźwigi, maszyny, spawacze i hutnicy, uwiecznieni na obrazach Kazimierza Ostrowskiego, odgrywać będą role pierwszoplanowe podczas Gdyńskiej Nocy Muzeów. 17 maja, od godziny 19 do północy w „Noc Spawacza” w Muzeum Miasta Gdyni będziemy zwiedzać, tworzyć, tańczyć i podziwiać wystawy jakby nie było jutra.
„Noc Spawacza” to w kilku słowach: wystawy, warsztaty, dj set, sitodruk i stoczniowe kroniki filmowe. W rzeczywistości to dosłownie tylko kilka godzin by na własne oczy zobaczyć rzadko eksponowane dzieła niepokornego twórcy – którego barwność postaci nie da się zmieścić w żaden schemat biograficzny – Kazimierza Ostrowskiego.
„Noc Spawacza” to niepowtarzalna okazja by pokazać się na mieście z własnoręcznie zrobioną maską spawacza, a także koszulką i torbą ze stoczniową grafiką zrobioną metodą sitodruku.
Zainspirowani twórczością Kacha roztańczymy się do industrialnych dźwięków DJ-set’u Bartosza Hervy by później, przed samym snem wyciszyć się podczas oglądania stoczniowych kronik filmowych. Do snu ostatecznie zaprowadzi nas warkot maszyn, rytmiczny stukot z fabrycznych hal i szum fal przekształcone w geometryczne formy na barwnych obrazach z cyklu „spawcze” Kazimierza Ostrowskiego.
Program
19:00 – 22:00 Wcale nieospale! – otwarte warsztaty z tworzenia maski spawacza
Dzień powoli się kończy, ale wcale nie jesteśmy senni! Barwy, kształty i swoboda emanujące z obrazów Kacha napełniają nas energią. Nasze moce przerobowe wykorzystamy do stworzenia tekturowych masek spawacza, które po ozdobieniu będziemy mogli zabrać ze sobą na miasto. Wszystkich chętnych do stworzenia prostych w formie masek zapraszamy na warsztaty w „Noc Spawacza”, 17 maja, od 19:00 do 22:00, do Muzeum Miasta Gdyni. Przypływ energii i dobra zabawa gwarantowane.
19:00 – 22:00 DJ-set
Bartosz Hervy to artysta o wielu twarzach. Jedną z nich, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, będzie spawacz. W swoim DJ Secie muzyk i producent płynnie przejdzie od zimnej i nowej fali, przez electro, spajając czy nawet spawając wszystko w industrialne dźwięki. Bartosz Hervy znany jako członek formacji Blindead czy z autorskiego projektu HRV, jest również kompozytorem muzyki teatralnej, w Muzeum Miasta Gdyni, w „Noc spawacza”, 17 maja, od godziny 19:00 do 22:00 wprowadzi nas w iście stoczniowy klimat.
19:00 – 22:00 Ekologiczne warsztaty z sitodruku ręcznego
17 maja, w „Noc Spawacza” będziemy tworzyć maski, zwiedzać wystawy, poruszać się do rytmów DJ-setu i nadawać ubraniom nowe życie. Za pomocą techniki sitodruku przeniesiemy kształty charakterystyczne dla twórczości Kazimierza Ostrowskiego na tkaniny. Niezależnie od wieku czy doświadczenia każdy będzie miał okazję nieodpłatnie nanieść jednokolorową grafikę na ubranie, torbę czy inną tkaninę za pomocą matryc sitodruku.
Zachęcamy do przyniesienia własnych tekstyliów (zalecamy jasne materiały) lub zakupu bawełnianych koszulek i toreb na miejscu w muzealnym sklepie.
Podczas bezpłatnych warsztatów z sitodruku ręcznego pod czujnym okiem Fundacji Morze będziemy uczyć się jak odbijać wzory, tworząc unikalne tekstylia łącząc tym samym sztukę z troską o środowisko.
Drukować będziemy przy użyciu farb wodnych, które są miękkie, trwałe i niezmywalne, a jednocześnie bezpieczne dla planety. To unikalna okazja, by odświeżyć swoje ubrania, nadać im nowy, iście artystyczny wygląd a jednocześnie promować zrównoważoną modę w myśl zasad upcyklingu.
Stanowisko sitowe będzie dostępne w Muzeum miasta Gdyni w godzinach: 19:00-22:00, dla wszystkich – niezależnie od wieku czy doświadczenia w sitodruku. Ubrania będą schły i czekały w muzealnym Ośrodku Edukacji, a my w tym czasie będziemy nieśpiesznie zwiedzać nasze wystawy lub płynąć w tańcu do dźwięków DJ-set’u.
Przyjdź, baw się i drukuj razem z nami w „Noc Spawacza”! Wróć do domu z niepowtarzalnym ubraniem, które będzie Ci przypominać o szaleństwach minionej nocy.
19:00 – 00:00 stoczniowe kroniki filmowe, wystawy (ostatnie wejście 23:30)
Podczas Nocy Muzeów przeniesiemy się do lat 50. i 60. XX w., obserwując wymagającą pracę stoczniowców. W muzealnym kinie na własne oczy zobaczymy na czym polega tzw. wodowanie boczne i czym jest suchy dok oraz jak rozwój technologii okrętowej zmieniał oblicze gdyńskiego zakładu. Pokazywane podczas „Nocy Spawacza” materiały z Polskiej Kroniki Filmowej dokumentują wybrane epizody z życia Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, nakreślając historyczny kontekst dla portretów spawaczy i hutników autorstwa Kazimierza Ostrowskiego.
Wystawa „Baltic Mini Textile Gdynia”
„Nikt nie jest samotną wyspą. Wszyscy to wiemy. I na nic” – pisał Kazimierz Wierzyński w swoim wierszu „Wisła i wyspa. A jak jest obecnie? Czy umiemy współdziałać i współpracować dla dobra wspólnoty? A może współczesność należy do jednostek? Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni znajdziemy 50 prac i zarazem odpowiedzi na to pytanie. Zapraszamy, by podczas Europejskiej Nocy Muzeów sprawdzić jak pojęcie wspólnoty rozumieją artyści tkaniny. Co ich zdaniem łączy ludzi, a co ich dzieli? Wystawa „Baltic Mini Textile Gdynia” to nie tylko wielowątkowa opowieść o relacjach, bliskości, szczególnych miejscach i wspomnieniach, ale i trafna diagnoza nowoczesnego społeczeństwa wytkana w niewielkim medium miniatury tkackiej.
Baltic Mini Textile Gdynia to efekt 13. edycji międzynarodowego konkursu, na którego zgłoszono 294 prace, od 178 artystów z 36 krajów. W Muzeum Miasta Gdyni pokazujemy 50 najciekawszych prac wyłonionych przez Jury konkursu, a także prezentujemy indywidualną twórczość Anny Więckowskiej-Kowalskiej – laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni z 12. edycji tego konkursu. Różnorodność autorskiego warsztatu oraz interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki. Tegoroczny temat 13. edycji Baltic Mini Textile Gdynia: WSPÓLNOTA nawiązuje z jednej strony do polskiej prezydencji w UE, a z drugiej strony zapowiada ważną dla Gdyni rocznicę – 100 lecie otrzymania praw miejskich, które obchodzić będziemy 10.02.2026.
Wystawa „To nie jest magazyn”
Prezentacja prac jest nietypową formą wystawienniczą. Ilość i różnorodność stanowi siłę przekazu tej ekspozycji.
Ponad pół tysiąca obiektów zgromadzonych, usystematyzowanych i pogrupowanych na przestrzeni około 200 m2 nasuwa skojarzenie pierwszych muzeów czyli gabinetów osobliwości nazywanych Kunstkamerami.
Wystawa „To nie jest magazyn” jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno samego muzeum jak i muzealiów. Na ekspozycji zobaczymy malarstwo, rzeźby, grafiki, tkaniny, ilustracje, dizajn, a nawet skóra dorsza z dedykacją dla Eugeniusza Kwiatkowskiego. Słowem gdyński gabinet osobliwości. Wydobyte z czeluści magazynowych półek i szuflad obiekty nieoczywiste, duże, zbiorowe i wieloelementowe są punktem wyjścia rozmów na temat wyzwań, jakie stoją przed instytucjami kultury i opiekunami zbiorów dbających o obiekty w muzeach.
Podczas zwiedzania wystawy w Europejską Noc Muzeów będziemy mogli przekonać się na własne oczy jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum, ile zbiorów kultury materialnej znalazło się na ekspozycji i jakie zadania a także wyzwania stoją przed muzealnikami, opiekunami zbiorów. Wystawa „To nie jest magazyn” to najlepszy dowód by zrozumieć jak powinno się dbać o obiekty a także w jaki sposób zachować porządek, żeby nie zgubić muzealiów we własnym muzeum.
Wystawa „Gdynia – dzieło otwarte”
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port, ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.
Wszystko to zostało brutalnie przerwane przez niemiecką inwazję we wrześniu 1939 roku. Gdynianie znaleźli się wśród pierwszych ofiar okrutnej wojny – mordowani, wypędzani, eksploatowani jako robotnicy przymusowi. Koniec wojny nie przyniósł oczekiwanego odrodzenia. Komunizm niszczył bowiem to, co było istotą gdyńskiego ducha – samodzielność, przedsiębiorczość, prywatną własność. Gdynianie upominali się o wolność w dramatyczny sposób: w Grudniu 1970 roku ulice miasta spłynęły krwią robotników protestujących przeciw komunistycznej władzy; w Sierpniu 1980 roku Gdynia stała się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu.
W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się wszakże zwykłe życie. Gdynianki i gdynianie kończyli gdyńskie szkoły, w gdyńskich kościołach brali śluby, na gdyńskich cmentarzach chowali swoich zmarłych, dbali o swoje gdyńskie kamienice, do pracy w gdyńskiej stoczni jeździli gdyńskimi trolejbusami, w gdyńskiej hali robili zakupy, z Gdyni wypływali w morze, do Gdyni wracali.
Bez tego wszystkiego nie byłoby historii Gdyni. Życie Gdyni, to życie gdynian, a Gdynia, to ich dzieło, dzieło wciąż otwarte…
Wystawa „Ogień i stal. Spawacze i hutnicy Kazimierza Ostrowskiego”
Czy to dzielni rycerze właśnie uchylają swe przyłbice? Nie! To gdyńscy spawacze i stoczniowcy, których wytrwałą pracę w stoczni podziwiał Kazimierz Ostrowski. Swoje uznanie i podziw wyraził w formie niezwykłych, awangardowych portretów, które zaprezentujemy podczas wyjątkowej, jednonocnej wystawy, przygotowanej specjalnie z myślą o Nocy Muzeów. Przy akompaniamencie okrętowych syren i uderzeń hutniczego młota, wspólnie udamy się w niezwykłą, artystyczną podróż do wibrującego kolorami artystycznego świata wykreowanego przez naszego gdyńskiego mistrza. Namalowane w latach 50. i 60. XX w. prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni oraz z kolekcji rodziny artysty.
Uwaga! Ekspozycja będzie dostępna wyłącznie podczas Nocy Muzeów!