13.11 \ Środa \ godz. 18:00

Nie tylko Chałupy – spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki o naturyzmie na Wybrzeżu

Hitem wakacji 1985 roku stała się piosenka Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”, opisująca konflikt między nagimi plażowiczami a mieszkańcami tej małej miejscowości na Półwyspie Helskim. To właśnie wtedy naturyzm w Polsce przeżywał okres wyjątkowej popularności. Wbrew szarości, niedoborów, kryzysu i pruderyjnej moralności – ostatnia dekada PRL miała swoje zaskakujące oblicze w postaci tłumów nagich urlopowiczów na plażach w Chałupach, Lubiewie, Rowach, Dźwirzynie.

Jak w katolickiej Polsce narodził się ruch, który brał na sztandary wolność seksualną? Czy był produktem schyłkowego socjalizmu czy zapowiedzią nowej, neoliberalnej obyczajowości? I ile wspólnego polski naturyzm miał z naturą i aktywizmem ekologicznym? Zapraszamy na spotkanie z autorką książki „Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”.

Spotkanie poprowadzi: Ewa Siwek, Kierowniczka Działu Wydawnictw Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce spotkania: foyer Muzeum Miasta Gdyni

Wstęp bezpłatny

Anna Dobrowolska, Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL, wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2024