18.05 \ Czwartek \ godz. 18:00

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS – wernisaż wystawy

Rzeczy od zawsze stanowiły centrum uwagi instytucji muzealnych, przedmiot historycznych i konserwatorskich badań, serce każdej ekspozycji. Pracownicy – w roli kustoszy, konserwatorów, edukatorów i popularyzatorów – pozostawali w ich cieniu. 18 maja 2023 roku, w Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany również Dniem Muzealnika, zmieniamy tę perspektywę.

Zapraszamy na otwarcie wystawy MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS, która opowie o ludzkim wymiarze pracy z rzeczami. Muzealne przedmioty zostały wybrane i pokazane nie wedle reguł „szkiełka i oka”, ale kluczem emocji, mickiewiczowskiego „czucia”, nawiązując do wydanych niemal 200 lat temu „Ballad i romansów”. Muzealnicy – obecni i byli pracownicy Muzeum Miasta Gdyni – wybrali obiekty i opowiedzieli o nich, kierując się swoimi subiektywnymi odczuciami i wartościami, jakie zrodziły się w wyniku obcowania człowieka i rzeczy.

Kuratorka wystawy: Joanna Mróz

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Termin: 18.05.2023 r., godz. 18:00
Wstęp wolny
Kuratorka wystawy
: Joanna Mróz
Czas trwania wystawy: 19.05.2023 r. – 11.02.2024 r.
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

👉 Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

👉 Kuratorka wystawy: Joanna Mróz

👉 Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., TVP3 Gdańsk

Partnerzy: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Galeria Klif, Muzeum Gdańska, Muzeum Warszawy, Instytut Antropologii UG, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach zadania „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS”, programu „Wspieranie Działań Muzealnych”.

najbliższe wydarzenia