17.09 \ Niedziela \ godz. 14:00

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Wystawa „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS” opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego „szkiełka i oka” i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem pracowniczych opowieści o wybranych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty codziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pamięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego dizajnu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień Dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni postać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów.

Podczas oprowadzania kuratorskiego wspólnie prześledzimy relacje ludzi i przedmiotów i opowiemy o bardzo szczególnych więziach, które mogą powstać zupełnie niespodziewanie.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Prowadzenie: Marta Borowska-Tryczak / Dział Projektów Muzeum Miasta Gdyni
👉 Kuratorka wystawy: Joanna Mróz

👉 Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., TVP3 Gdańsk

Partnerzy: Port Gdynia, Klif, Muzeum Gdańska, Muzeum Warszawy, Instytut Antropologii UG, Instytut Historii Sztuki UG

najbliższe wydarzenia