10.12 \ Niedziela \ godz. 14:00

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Wystawa „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS” opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego „szkiełka i oka” i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem pracowniczych opowieści o wy-branych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty codziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pamięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego dizajnu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień Dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni postać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Termin: 10.12.2023 r., godz. 14:00
Wstęp bezpłatny