15.10 \ Niedziela \ godz. 14:00

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS –  oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Wystawa MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego „szkiełka i oka” i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem opowieści pracowników naszego muzeum o wybranych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty codziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pamięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego dizajnu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień Dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni postać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów.    

Na wystawie można znaleźć historie obiektów, pozyskanych brawurowo – jak kuchnia z początków XX wieku – przez pracowników muzeum w wyniku zabezpieczania obiektów z budynku, co w rezultacie przyczyniło do powstania nowej kolekcji mebli, a prywatnie wytworzyło bliską więź człowieka z rzeczą.

Wystawę MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasie przed oprowadzaniem.
Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny

Termin: 15.10.2023 r., godz. 14:00
Wstęp bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasie przed oprowadzaniem
Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
Liczba uczestników: 30 osób

najbliższe wydarzenia