16.07 \ Niedziela \ godz. 14:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Wystawa „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS” opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego „szkiełka i oka” i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem opowieści pracowników naszego muzeum o wybranych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty codziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pamięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego dizajnu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień Dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni postać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów.      Na wystawie znajdą się historie obiektów, pozyskanych brawurowo – jak kuchnia           z początków XX wieku – przez pracowników muzeum w wyniku zabezpieczania obiektów z budynku, co w rezultacie przyczyniło do powstania nowej kolekcji mebli,                      a prywatnie wytworzyło bliską więź człowieka z rzeczą.

Wystawę MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Kuratorka wystawy: Joanna Mróz

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., TVP3 Gdańsk

Partnerzy: Port Gdynia, Muzeum Gdańska, Muzeum Warszawy, Instytut Antropologii UG, Instytut Historii Sztuki UG

najbliższe wydarzenia