11.02 \ Niedziela \ godz. 14:00

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS – finisaż wystawy

Termin: 11.02.2024 r., godz. 14:00
Wstęp bezpłatny, wejściówki do pobrania w kasie przed wydarzeniem
Prowadzenie
: Joanna Mróz / Dział Historyczny
Liczba uczestników: 100 osób

11 lutego 2024 r. to dzień pożegnania z wystawą MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS, która towarzyszyła nam od niemalże dziewięć miesięcy.

Wystawa pt. MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego szkiełka i oka i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem pracowniczych opowieści o wybranych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty co-dziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pa-mięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogu-sławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego dizajnu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień Dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni po-stać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów. Na wystawie znajdą się historie obiektów, pozyskanych brawurowo – jak kuchnia z początków XX wieku – przez pracowników muzeum w wyniku zabezpieczania obiektów z budynku, co w rezultacie przyczyniło do powstania nowej kolekcji mebli, a prywat-nie wytworzyło bliską więź człowieka z rzeczą.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

najbliższe wydarzenia