10.02 \ Czwartek \ godz. 15:00

MORZE \ MIASTO \ PORT – otwarcie wystawy

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

W 1922 r. Sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni. Zaowocowało to powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie i szeregiem innych fenomenów kulturowo-społecznych jak narodziny polskiej polityki morskiej. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się̨ polska marynistyka.

W stulecie tego wydarzenia Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę̨ pt. „MORZE \ MIASTO \ PORT”, ukazującą wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne przedstawienia. Wystawa ponad 100 dzieł – między innymi: Michaliny Krzyżanowskiej, Janusza Marii Brzeskiego, Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Stanisława Katzera i Stefana Szmaja – zostanie udostępniona szerszej publiczności od 11 lutego 2022 roku.

Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Kuratorki: Gabriela Zbirohowska-Kościa, Anna Orchowska-Smolińska

Partner strategiczny: Port Gdynia

Partnerzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Morze, Polska Morska, TVP Kultura, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Namiary na Morze i Handel