11.10 \ Piątek \ godz. 18:00

Moda na kino: Fresh dressed – bezpłatny seans filmowy

\ Dla dorosłych

Zapraszamy na ostatni pokaz filmu z cyklu Moda na Kino. Tym razem zobaczymy „Fresh dressed” w reż. Sachy Jenkinsa.

Co to znaczy wyglądać „fresh” (dosłownie „świeżo”) albo ubierać się w stylu „fly” („lotnym”)? Bohaterowie dokumentalnego debiutu producenta, muzyka i artysty Sachy Jenkinsa „Fresh Dressed” odpowiadają: chodzi o oryginalny, rozpoznawalny styl i noszenie czegoś, czego nie noszono wcześniej.

Od momentu narodzin hip-hopu na nowojorskim Bronksie w latach 70. moda raperów bardzo się zmieniła, ale zawsze chodziło w niej o to samo: wyrażała ambicje czarnej społeczności, chcącej wyrwać się z nędzy i stanowiła rodzaj środowiskowego znaku rozpoznawczego. Można było mieszkać w domu komunalnym bez mebli, ale należało mieć na sobie drogą kurtkę marki Polo. W luksusowych ubraniach każdy czuł się jak król.

Żeby je zdobyć, trzeba było kombinować. Ulice zapełniły się tzw. boosterami, czyli złodziejami ubrań, którzy wpadali do markowych sklepów, uciekali z towarem, podbijając sklepikarzowi oko, i sprzedawali np. bluzy Polo za cenę osiągalną dla mieszkańców getta.

Zapisy: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

najbliższe wydarzenia