Od początku budowy gdyńskiego portu, Oksywie było strategicznym miejscem na militarnej mapie Polski. Jego północna, oksywska część została przeznaczona dla floty Marynarki Wojennej. W czasie II wojny światowej port stał się najważniejszą bazą niemieckich okrętów podwodnych na Bałtyku, w pobliżu którego powstał torpedowy zakład doświadczalny TVA. Również po wojnie teren Oksywia został silnie zmilitaryzowany. Ślady schronów i umocnień zachowały się tam do współczesności. Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.
Spotykamy się już 9 lipca, o godzinie 10:00 w parku przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1, w okolicy bramy wejściowej na teren Komendy Portu Wojennego Gdynia. Trasa wędrówki (ok. 4 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie, bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się w okolicy Osady Rybackiej na Oksywiu. Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Udział w wydarzeniu jest płatny, a liczba miejsc ograniczona.
Czy Trójmiejski Park Krajobrazowy skrywa tajemnice II wojny światowej? Gdzie w Gdyni można odnaleźć najdawniejsze ślady lodowca? Co to jest Pradolina Kaszubska? Gdzie znajduje się gdyńska kraina…
Miejski gwar, turkot portowych maszyn, uspokajający szum morza. Czy plątanina tych odgłosów może stać się muzyką? Michał Jeziorski – twórca muzyki ambient/idm – spróbuje odpowiedzieć na to…
Czy budowa portu może być dla malarza interesującym tematem? A gdyby tak oddać ją prostą formą, geometryczną bryłą, zdecydowanym kolorem? Maksymilian Kasprowicz chętnie eksperymentował z techniką i…