Od początku budowy gdyńskiego portu, Oksywie było strategicznym miejscem na militarnej mapie Polski. Jego północna, oksywska część została przeznaczona dla floty Marynarki Wojennej. W czasie II wojny światowej port stał się najważniejszą bazą niemieckich okrętów podwodnych na Bałtyku, w pobliżu którego powstał torpedowy zakład doświadczalny TVA. Również po wojnie teren Oksywia został silnie zmilitaryzowany. Ślady schronów i umocnień zachowały się tam do współczesności. Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.
Spotykamy się już 9 lipca, o godzinie 10:00 w parku przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1, w okolicy bramy wejściowej na teren Komendy Portu Wojennego Gdynia. Trasa wędrówki (ok. 4 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie, bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się w okolicy Osady Rybackiej na Oksywiu. Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Udział w wydarzeniu jest płatny, a liczba miejsc ograniczona.
Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje…
Czy wiesz co znajduje się w magazynach Muzeum Miasta Gdyni? W naszych zbiorach mamy wiele przedmiotów, których nie obejrzycie w muzeum na co dzień. Zdecydowaliśmy się uchylić…
Prowadząc warsztaty rodzinne w Muzeum Miasta Gdyni często słyszymy pytania: „Czy mogę poprosić o ołówek?”, „Którędy do łazienki?” i „Kiedy w końcu znowu odbędzie się Nocowanie w…