Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy jednak wie, że w Babich Dołach znajdowało się nie tylko lotnisko wojskowe, ale także szereg zakładów doświadczalnych i produkcyjnych torped wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Losy dzielnicy wiążą się również z dramatycznymi walkami o Kępę Oksywską we wrześniu 1939 roku oraz kwietniu 1945 roku. Do dziś w Babich Dołach zachowało się wiele miejsc związanych z tymi wydarzeniami, w tym hale i infrastruktura techniczna poligonu Torpedowaffenplatz „Hexengrund”, szczeliny przeciwlotnicze i schrony. Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.
Spotykamy się już 11 sierpnia, o godzinie 10:00 na pętli autobusowej przy ulicy Zielonej 56 w dzielnicy Babie Doły. Trasa wędrówki (ok. 3 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie oraz plażą, a zakończy się na plaży w Babich Dołach. Zapraszamy mieszkańców Gdyni, jak również turystów.
Udział w wydarzeniu jest płatny, liczba miejsc ograniczona.
Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…
Czy Wzgórze Nowotki było stacją nawiedzoną, czy może miejscem lądowania UFO? Na obrazie Konstantego Gorbatowskiego – na pewno tak, a w rzeczywistości raczej nie, choć miało tam miejsce kilka…
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…