Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

26.10 / Sobota / godz. 14:00

Miasto do góry nogami – warsztaty z fotografii otworkowej

\ Dla dorosłych

Już w starożytnej Grecji odkryto niezwykłą właściwość światła. Wpuszczone przez maleńką szczelinę do ciemnego pokoju namaluje na ścianie odbicie tego, co pozostało na zewnątrz. Camera obscura przez wieki służyła jako narzędzie astronomom, badaczom i artystom.

Fotografia otworkowa to właśnie camera obscura zamknięta w małym pudełku. Światło wpadające przez maleńką dziurkę maluje obraz na materiale światłoczułym umieszczonym wewnątrz pojemnika. Jest to najprostsze i najbardziej dosłowne odczytanie definicji fotografii – gr. phōtós — światło; gráphō — piszę, graphein — rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła. Efekty, które uzyskuje się przy pomocy tej techniki są niezwykłe, artystyczne i nie do końca przewidywalne.

Podczas cyklu warsztatów w ramach Projektu: Miasto uczestnicy postarają się uchwycić, przy pomocy tej klasycznej formy zapisu obrazu, subiektywne i osobiste spojrzenie na miejską tkankę.

Do robienia zdjęć wykorzystają własnoręcznie przygotowane aparaty. Zdjęcia wywołają osobiście w przygotowanej dla nich w Muzeum ciemni, dzięki czemu w dobie fotografii cyfrowej, poczują smak analogowej przeszłości.

Fotografie zostaną opublikowane w biuletynie podsumowującym tegoroczną edycję projektu.

Te warsztaty są dla każdego, kto ma ochotę spróbować czegoś innego i podzielić się swoją wizją rzeczywistości. Zarówno dla całkowitych laików, jak dla osób, które interesują się fotografią. Nie trzeba posiadać wiedzy na temat techniki fotograficznej, wystarczą szeroko otwarte oczy i ciekawość świata.

Pracownia przeznaczona jest dla osób dorosłych od 21 roku życia.

Bilety: obowiązują zapisy, 10 pln za każde spotkanie

Zapisy przyjmujemy pod adresem: zapisy@muzeumgdynia.pl
Koordynator: Tomasz Sosnowski

najbliższe wydarzenia

Pamięć o mieszkającej niegdyś w Gdyni społeczności żydowskiej stopniowo gaśnie. Starając siępodtrzymać płomień, który jeszcze tli się w naszej pamięci, chcielibyśmy razem z uczestnikamistworzyć nadzwyczajną instalację artystyczną,…

\ Dla wszystkich \ Wejście bezpłatne

„Malarstwo oznacza dla mnie generalną spowiedź. Musi być osobiste i co najważniejsze szczere, bo tylko w ten sposób można najpełniej wyrazić to, co się przeżywa, swoje nawet…

\ Dla wszystkich \ Wejście biletowane

Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…

\ Dla dorosłych \ Poza MMG \ Wejście biletowane