26.10 \ Sobota \ godz. 14:00

Miasto do góry nogami – warsztaty z fotografii otworkowej

\ Dla dorosłych

Już w starożytnej Grecji odkryto niezwykłą właściwość światła. Wpuszczone przez maleńką szczelinę do ciemnego pokoju namaluje na ścianie odbicie tego, co pozostało na zewnątrz. Camera obscura przez wieki służyła jako narzędzie astronomom, badaczom i artystom.

Fotografia otworkowa to właśnie camera obscura zamknięta w małym pudełku. Światło wpadające przez maleńką dziurkę maluje obraz na materiale światłoczułym umieszczonym wewnątrz pojemnika. Jest to najprostsze i najbardziej dosłowne odczytanie definicji fotografii – gr. phōtós — światło; gráphō — piszę, graphein — rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła. Efekty, które uzyskuje się przy pomocy tej techniki są niezwykłe, artystyczne i nie do końca przewidywalne.

Podczas cyklu warsztatów w ramach Projektu: Miasto uczestnicy postarają się uchwycić, przy pomocy tej klasycznej formy zapisu obrazu, subiektywne i osobiste spojrzenie na miejską tkankę.

Do robienia zdjęć wykorzystają własnoręcznie przygotowane aparaty. Zdjęcia wywołają osobiście w przygotowanej dla nich w Muzeum ciemni, dzięki czemu w dobie fotografii cyfrowej, poczują smak analogowej przeszłości.

Fotografie zostaną opublikowane w biuletynie podsumowującym tegoroczną edycję projektu.

Te warsztaty są dla każdego, kto ma ochotę spróbować czegoś innego i podzielić się swoją wizją rzeczywistości. Zarówno dla całkowitych laików, jak dla osób, które interesują się fotografią. Nie trzeba posiadać wiedzy na temat techniki fotograficznej, wystarczą szeroko otwarte oczy i ciekawość świata.

Pracownia przeznaczona jest dla osób dorosłych od 21 roku życia.

Bilety: obowiązują zapisy, 10 pln za każde spotkanie

Zapisy przyjmujemy pod adresem: zapisy@muzeumgdynia.pl
Koordynator: Tomasz Sosnowski

najbliższe wydarzenia