09.10 \ Środa \ godz. 18:00

Mateczniki. Wierzenia przedchrześcijańskie na Pomorzu Gdańskim – wykład prof. UAM dr hab. Dariusza Sikorskiego

Dawne wierzenia, magia i rzeczywistość, historie regionów polski, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, małe ojczyzny, zwyczaje i mało znane historie społeczności z różnych obszarów Polski.

Cykl wykładów Muzeum Miasta Gdyni “Mateczniki” to próba zmierzenia się ze światem, który często określany jest jako “magiczny”, a który jednocześnie ma pokrycie w dokumentach historycznych. To podróż do epoki przedchrześcijańskiej, spojrzenie na rytuały oraz zwyczaje kultywowane do dnia dzisiejszego w wielu miejscach kraju, wgląd w bogatą kulturę północy, wschodu, zachodu oraz południa naszego kraju.

Podczas pierwszego wykładu z cyklu prof. UAM dr hab. Dariusz Sikorski przybliży świat wierzeń z Pomorza Gdańskiego z okresu przedchrześcijańskiego. Jak żyli nasi praprzodkowie? Jaką społeczność tworzyli, jaka była ich wiara, co ich determinowało do rozwoju? Czy okres przedchrześcijański na Pomorzu był spokojny i pełen dobrobytu, czy wręcz przeciwnie – był okresem mrocznym i przerażający? Odpowiedzi poznamy podczas spotkania!