20.10 \ Niedziela \ godz. 15:00

Mateczniki. Uśpiewanie – dawna kaszubska klątwa – Wykład Dawida Lipińskiego

Dawne wierzenia, magia i rzeczywistość, historie regionów polski, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, małe ojczyzny, zwyczaje i mało znane historie społeczności z różnych obszarów Polski.

Cykl wykładów Muzeum Miasta Gdyni “Mateczniki” to próba zmierzenia się ze światem, który często określany jest jako “magiczny”, a który jednocześnie ma pokrycie w dokumentach historycznych. To podróż do epoki przedchrześcijańskiej, spojrzenie na rytuały oraz zwyczaje kultywowane do dnia dzisiejszego w wielu miejscach kraju, wgląd w bogatą kulturę północy, wschodu, zachodu oraz południa naszego kraju.

Podczas drugiego wykładu z cyklu Dawid Lipiński przybliży fenomen mało znanej, groźnej klątwy z Kaszub – uśpiewania. Ten rytuał, który był odprawiany jeszcze kilkadziesiąt lat temu narósł wieloma mitami oraz legendami, jednocześnie nie będąc wyeksponowanym tematem pośród badaczy wierzeń oraz kultury Pomorza. Przyjrzymy się dokumentom, relacjom oraz spisanym opowieściom próbując zgłębić to, czym naprawdę jest i czy należy bać się “Uśpiewania”.