24.11 \ Niedziela \ godz. 15:00

Mateczniki. Mazurzy. Wiara, język, historia – Wykład Piotra Szatkowskiego

Dawne wierzenia, magia i rzeczywistość, historie regionów polski, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, małe ojczyzny, zwyczaje i mało znane historie społeczności z różnych obszarów Polski.

Cykl wykładów Muzeum Miasta Gdyni “Mateczniki” to próba zmierzenia się ze światem, który często określany jest jako “magiczny”, a który jednocześnie ma pokrycie w dokumentach historycznych. To podróż do epoki przedchrześcijańskiej, spojrzenie na rytuały oraz zwyczaje kultywowane do dnia dzisiejszego w wielu miejscach kraju, wgląd w bogatą kulturę północy, wschodu, zachodu oraz południa naszego kraju.

Podczas trzeciego wykładu z cyklu Piotr Szatkowski przybliży kulturę Mazurów, dokładnie w dniu, w którym obchodzą oni Dzień Wszystkich Świętych. Skąd przybyli? Jakie są ich wierzenia oraz rytuały? Dlaczego Warmia i Mazury tak bardzo się różnią, wreszcie: jaką rolę na mapie kraju ma kultura Mazurska?