Ułatwienia dostępu
PL EN
20.08 / Sobota / godz. 11:00

Magia prostych gestów – warsztaty z malarstwa petrykiwskiego

\ Dla dorosłych
\ Wejście biletowane

Od ponad trzydziestu lat, 24 sierpnia zajmuje szczególne miejsce w ukraińskim kalendarzu. Obchodzony wtedy Dzień Niepodległości, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń, stale przypomina jak ważna jest tożsamość narodowa.

Chcemy wspólnie świętować tę ważną datę, dlatego zaprosiliśmy do współpracy malarkę Martę Zwarycz, która przygotowała warsztaty z malarstwa petrykiwskiego dla dorosłych. Wydarzenie odbędzie się 20 sierpnia 2022 r. w godzinach od 11:00 do 13:00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Petrykiwka  to ozdobne malarstwo ukraińskie, które w 2013 roku zostało uznane przez UNESCO za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Tradycyjnie obrazy maluje się za pomocą palców lub pędzli wykonanych z kociej sierści. Aby w pełni zrozumieć magię malarstwa petrykiwskiego, uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spróbować swoich sił w posługiwaniu się tymi nietypowymi narzędziami.

Bilety są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia  można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

Prowadzenie: Marta Zwarycz –  artystka, malarka, projektantka wnętrz, animatorka kultury, tatuażystka. Wielbicielka sztuki ludowej. Od lat zafascynowana pełnym barw malarstwempetrykiwskim, które uczy cierpliwości oraz skupienia nad każdym najmniejszym detalem.

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1a

najbliższe wydarzenia

Muzeum od kuchni – urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach

10.02 / Piątek / godz. 10:00, 12:00, 15:00

10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…

Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…