19.01 \ Sobota \ godz. 14:00

Manualne warsztaty z tworzenia ludowych dekoracji – ODWOŁANE

\ Dla dorosłych
\ Wejście biletowane
\ Zapisy

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, sobotnie warsztaty został odwołane.

Za utrudnienia przepraszamy!

 

Pająki, na Kurpiach zwane Kiercami, są jedną z bardziej charakterystycznych tradycyjnych polskich ozdób ludowych. Ich początki datowane są jeszcze na czasy pogańskie. Wykonane z łatwo dostępnych materiałów: słomy, włóczki, fasoli, kawałków płótna, później papieru i bibuły, stanowiły ważny element dekoracyjny i obrzędowy. Wieszano je w „Świętym Kącie” czyli reprezentacyjnym miejscu dużej izby, w którym umieszczane były również, z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale, ołtarzyk, święte obrazy, krzyż oraz inne przedmioty kultu. Wieszane na ważniejsze święta i uroczystości, były symbolem pomyślności, obfitości i błogosławieństw dla domowników. Pająki przybierały różne formy: żyrandolowe na obręczach, kuliste, tarczowe plecione z włóczki albo krystaliczne tj. o kształtach ażurowych słomianych graniastosłupów.

Celem naszych warsztatów jest przypomnienie pięknej, starej tradycji wspólnego robienia pająków i innych ozdób z włóczki, papieru, bibuły. Poznanie dawnych form rękodzieła artystycznego oraz twórcze spędzenie czasu na styku sztuki, obrzędowości i spotkania z drugim człowiekiem.

Prowadząca:

Elżbieta Stanilewicz z wykształcenia mgr farmacji, kosmetyczka, od 1989 r. zajmująca się makijażem artystycznym i bodypaintingiem. Wykładowca zawodowy w technicznych i wyższych szkołach kosmetycznych. Z zamiłowania oraz zacięcia artystycznego, inicjatorka powstania grupy “Łowcy Słów” i propagatorka ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania. Miłośniczka baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pracowała ze szkolnym kółkiem teatralnym w Łodzi i we Francji, jako scenograf, kostiumolog i charakteryzatorka w jednym . Od 2008r. wraz z córką, wzbogacają podania etniczne autorskimi warsztatami plastycznymi przybliżając sztukę danego regionu. Współpracowały z Muzeum Etnograficznym w Gdańsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Muzeum Archeologicznym, Gdańskim Archipelagiem Kultury, Faktorią w Pruszczu Gdańskim, przedszkolami i bibliotekami. Współpracują z osobami niepełnosprawnymi w Gdańsku i Żylinie (Słowacja).

https://www.facebook.com/Opowiadacze.LowcySlow/

 

Wstęp 10 zł

Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl, 58 66 936/937/938

najbliższe wydarzenia