Wykład pt. „Krótka historia tkaniny…” jest próbą znalezienia odpowiedzi napytanie, dlaczego polska tkanina unikatowa odniosła tak znaczący światowy sukces w latach 60. i 70. XX wieku. Historia ta będzie opowiedziana „głosami” kilku artystek związanych ze sztuką tkacką i projektowaniem tkanin użytkowych począwszy od Eleonory Plutyńskiej – profesorki oraz mistrzyni i mentorki wielu znanych polskich artystów włókna – po projektantki tkanin związane z Wandą Telakowską i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Postaram się wyjaśnić czy termin polska szkoła tkaniny wiąże się tylko z sukcesami lozańskimi, czy można go przypisać już wcześniejszym wydarzeniom np. osiągnięciom twórców na Wystawie Paryskiej 1925 roku. Wykład będzie ilustrowany m.in. tkaninami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…
Czy Wzgórze Nowotki było stacją nawiedzoną, czy może miejscem lądowania UFO? Na obrazie Konstantego Gorbatowskiego – na pewno tak, a w rzeczywistości raczej nie, choć miało tam miejsce kilka…
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…