12.12 \ Niedziela \ godz. 14:00

Kolekcjonerstwo – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

\ Dla wszystkich
\ Wejście biletowane
\ Zapisy

Wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci to nie tylko przedstawienie sylwetek i osiągnięć wybitnych twórców, ale też próba zwrócenia uwagi na wybrane aspekty wzornictwa.

Podczas ósmej edycji cyklu intrygować nas będzie moment, w którym obiekt użytkowy zmienia swoją podstawową funkcję i zostaje częścią kolekcji, czy to muzealnej czy prywatnej. Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” niestety już nie istnieje, ale szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż fascynują swoją nowoczesną formą. O tym fenomenie opowiadamy na wystawie, prezentując wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.

Anna Śliwa, – dr, historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kustosz dyplomowany. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury w SGH w Warszawie. W Muzeum Miasta Gdyni pracuje od 2007 roku, a od 2014 – kieruje Działem Sztuki. Kuratorka i współautorka licznych wystaw związanych ze sztuką Pomorza, miniaturą tkacką, dizajnem i architekturą. Współkuratorowana przez nią wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” zdobyła I miejsce w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2016 oraz wyróżnienie w konkursie Sybilla 2017. W 2018 roku nominowana do Pomorskich Sztormów za wystawę „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w kategorii „Odkrycie Roku” i „Wydarzenie Roku”. Katalog tej wystawy zdobył Nagrodę Honorową w 58. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2017 i został finalistą konkursu Dobry Wzór 2019. Autorka książki o percepcji wizualnej w twórczości Mirona Białoszewskiego. Członek Zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

najbliższe wydarzenia