06.11 \ Środa \ godz. 17:00

Kachu: profesor zwyczajny – spotkanie wokół publikacji “Kachu: profesor zwyczajny” i wystawa “Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski.”

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie prowadzone przez prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego, które będzie poświęcone wybitnemu gdyńskiemu artyście Kazimierzowi Ostrowskiemu oraz tym, co pozostawił po sobie w artystycznym świecie. Spotkaniu towarzyszy wystawa wybranych prac z ekspozycji “Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski”.

Dwa lata temu w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku odbyła się niezwykła wystawa pt.: Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów. Inspiracją dla kuratora prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego były zagruntowane podobrazia z gdyńskiej pracowni Kacha, przekazane artystom – uczniom, przyjaciołom i admiratorom twórczości Ostrowskiego, którzy oddali hołd mistrzowi, tworząc na nich własne prace. Do udziału w wystawie zaproszono także wszystkich pracowników Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, dając tym samym możliwość zinterpretowania dziedzictwa artystycznego legendarnego profesora młodszym pokoleniom twórców.

Pokłosiem ekspozycji jest wydana w 2023 roku publikacja Kachu: profesor zwyczajny, będąca nie tylko katalogiem wystawy, ale także zbiorem wspomnień o artyście. Stanie się ona punktem wyjścia do naszego listopadowego spotkania, podczas którego poznamy Kazimierza Ostrowskiego widzianego oczami Jego rodziny, przyjaciół i dawnych studentów. Obejrzymy także wybrane prace z wystawy Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów i podejmiemy dyskusję nad uniwersalnymi wartościami w sztuce, łączącymi artystów ponad pokoleniowymi podziałami.

Więcej o wystawie Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów: https://www.zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/archiwum/archiwum-2022/hommage-a-profesor-kazimierz-ostrowski-pamiec-obrazow,4177

Katalog „Kachu: profesor zwyczajny” dostępny jest w sklepie Muzeum Miasta Gdyni stacjonarnie i online: https://sklep.muzeumgdynia.pl/product/kachu-profesor-zwyczajny-a-full-professor/