Kolejny, lutowy wykład z cyklu „Już widziane” przedstawi historię Dworca Morskiego zbudowanego w Gdyni w roku 1933 w samym centrum Portu. To stąd tysiące Polaków i Polek emigrowały na pokładach transatlantyków. Udawali się przede wszystkim do Ameryki Północnej i Południowej głównie w poszukiwaniu lepszego życia.
Dworzec Morski stanowił przed wojną główną cześć infrastruktury emigracyjnej, do której zaliczały się także: Magazyn Tranzytowy (Hala Odpraw Pasażerskich), Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek i szpital kwarantannowy w Babich Dołach.
W trakcie spotkania podejmiemy również temat architektury Dworca Morskiego – perły gdyńskiego modernizmu, a także nowego przeznaczenia budynku.
Od 2014 roku ten historyczny obiekt zmienił swą funkcję – po odbudowie, rekonstrukcji i generalnym remoncie – stał się siedzibą Muzeum Emigracji, które prezentuje emigracyjne losy Polaków, a także prowadzi różnorodne działania edukacyjne i kulturalne.
Prowadzenie: Elżbieta Malec
Fot. Henryk Poddębski
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…
Od ponad trzydziestu lat, 24 sierpnia zajmuje szczególne miejsce w ukraińskim kalendarzu. Obchodzony wtedy Dzień Niepodległości, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń, stale przypomina jak ważna jest tożsamość…
Czym byłaby Gdynia, gdyby nie jej architektura? To ona współtworzyła tożsamość rodzącego się miasta i ona dotrzymywała mu tempa, gdy się rozwijało. Miasto, które niegdyś powstało z…