Kolejny, lutowy wykład z cyklu „Już widziane” przedstawi historię Dworca Morskiego zbudowanego w Gdyni w roku 1933 w samym centrum Portu. To stąd tysiące Polaków i Polek emigrowały na pokładach transatlantyków. Udawali się przede wszystkim do Ameryki Północnej i Południowej głównie w poszukiwaniu lepszego życia.
Dworzec Morski stanowił przed wojną główną cześć infrastruktury emigracyjnej, do której zaliczały się także: Magazyn Tranzytowy (Hala Odpraw Pasażerskich), Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek i szpital kwarantannowy w Babich Dołach.
W trakcie spotkania podejmiemy również temat architektury Dworca Morskiego – perły gdyńskiego modernizmu, a także nowego przeznaczenia budynku.
Od 2014 roku ten historyczny obiekt zmienił swą funkcję – po odbudowie, rekonstrukcji i generalnym remoncie – stał się siedzibą Muzeum Emigracji, które prezentuje emigracyjne losy Polaków, a także prowadzi różnorodne działania edukacyjne i kulturalne.
Prowadzenie: Elżbieta Malec
Fot. Henryk Poddębski
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…
Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…