02.11 \ Środa \ godz. 12:00

Jesień z artystami – zwiedzanie z przewodnikiem po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”

Listopadowy czas zadumy zaczynamy spotkaniem przy pracy niedawno zmarłej gdyńskiej artystki – Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej. Zaraz po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku poszukiwania artystki szły zarówno w stronę malarstwa, jak i gobelinu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym „językiem” jej twórczości. Niezależnie od techniki jednak, Bibrowicz-Sikorska wyrażała w swych pracach świat emocji. Chętnie stosowała naturalne włókna, jak wełnę, surowy jedwab czy sizal. Inspiracji szukała w otaczających ją nadmorskich pejzażach. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku powróciła do malarstwa, tym razem na jedwabiu, tworząc liczne monumentalne, fantastyczno-romantyczne kompozycje. O jednej z nich opowie Anna Śliwa podczas „Jesieni z artystami” w środę 2 listopada 2022 o godz. 12:00 w Muzeum Miasta Gdyni.