07.09 \ Środa \ godz. 12:00

Historia portu z artystami: MORZE \ MIASTO \ PORT” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

\ Dla wszystkich

23 września obchodzić będziemy stulecie uchwalenia ustawy sejmowej o budowie portu w Gdyni. W tym czasie trwały już prace nad powstaniem Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków, otwartego 29 kwietnia 1923 roku. 60 lat później Zbigniew Kosmala namalował obraz „Port w Gdyni”, przedstawiający  port tymczasowy w 1925 roku. Widać na nim początki budowy pierwszego pirsu (mola Węglowego) właściwego portu handlowego a także zabudowań pierwszej elektrowni portowej.

O początkach budowy portu, a także o fotografii, która zainspirowała artystę do namalowania obrazu,  opowie Dariusz Małszycki w ramach cyklu „Historia portu z artystami”.

Partner strategiczny wystawy: Port Gdynia