09.09 \ Sobota \ godz. 10:00

DZIAŁANIE AMBIENTOWE — JAKUB SZCZĘSNY. Graficzna interwencja w przestrzeni publicznej Gdyni!

Nadchodzi dwutygodniowe działanie w przestrzeni publicznej, dla którego punktem wyjścia będzie chętnie wykorzystywany przez Jakuba Szczęsnego element żartu, zabawy, niespodzianki. Interwencja odbędzie się w przestrzeni publicznej. Skierowana będzie do studentów projektowania, architektury, kierunków artystycznych, ale też do mieszkańców Gdyni, którym nie jest obojętna estetyka przestrzeni publicznej!

Dziki na przestrzeni ostatnich lat stały się częścią tożsamości Gdyni — towarzysząc mieszkańcom w drodze do pracy, dołączając do parkowych spacerów czy wypoczynku na plaży. Dołączyły do nas nie do końca na własne życzenie – a na skutek rozrastania się miast i podkradania przez nas terenów leśnych. Świetnie łączy się to z tekstem dotyczącym wystawy Jakuba Szczęsnego, w którym pada pytanie: czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni?

Jakub Szczęsny w swoich pracach niejednokrotnie podnosi problem społecznej odpowiedzialności i przeciwdziałania nadmiernej konsumpcji, idzie właściwie również krok dalej, kwestionując konieczność ciągłego rozrastania się architektury.

Z jednej strony widok dzików stał się dla gdynian/ek czymś powszednim i oczywistym, z drugiej zaś sylwetka dzikiego zwierzęcia w przestrzeni miejskiej wydaje abstrakcyjna, a nawet nieco groteskowa.

W ramach działań ambientowych promujących wystawę Jakuba Szczęsnego na warsztat przez stowarzyszenie Traffic Design zostanie wzięty dzik, a w zasadzie sylwetka dzika w przestrzeni miejskiej, dzięki umiejscowieniu figur dzików w tkance Gdyni. Dzięki prostej transformacji nabiorą charakteru eksponatu muzealnego lub współczesnej rzeźby w przestrzeni publicznej!

Twórcy projektu:

Aleksandra Godlewska – Absolwentka Politechniki Białostockiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się szeroko rozumianą grafiką projektową, z naciskiem na identyfikację i komunikację wizualną — zarówno w praktyce, jak i również w roli wykładowczyni. W designie ceni sobie przede wszystkim solidny research i ciekawy fundament koncepcyjny. Z zainteresowaniem śledzi nowe technologie i ich wykorzystanie w projektowaniu, co aktualnie zgłębia jako doktorantka gdańskiego ASP. (projekt)

Renata Maj – absolwentka grafiki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Z wyróżnieniem ukończyła interdyscyplinarny kierunek Graphic Arts na University of the West of England w Bristolu. Specjalizuje się w grafice edytorskiej, w wolnym czasie projektuje i szyje ziny. Pasjonatka miejskiej typografii, rysowniczka liter. Od lipca 2019 na stałe współpracuje ze Stowarzyszeniem Traffic Design w roli projektantki. (projekt)

Natalia Wielebska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej na warszawskiej ASP, gdzie prowadziła zajęcia o detalu miejskim i warsztaty z placemakingu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Traffic Design (koordynacja)
Traffic Design to multidyscyplinarny zespół, który zajmuje się  działaniem w zakresie sztuki i designu w przestrzeni publicznej a także placemakingu, organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Prowadzimy działania animacyjne, których celem jest zgłębianie charakteru i tożsamości przestrzeni miejskiej. Miejskie inspiracje przekładamy na projekty identyfikacji wizualnej, kreatywne strategie marketingowe i zaskakujące projekty międzybranżowe. Naszą wiedzę i doświadczenie wykorzystujemy, współpracując zarówno z sektorem publicznym jak i prywatnym. Dzielimy się nimi podczas warsztatów, wykładów, spacerów edukacyjnych. Wierzymy, że dobra przestrzeń uszczęśliwia użytkowników.

Termin: 9-22.09.2023 r.
Prowadzenie: Aleksandra Godlewska, Renata Maj
Miejsce: Gdynia Śródmieście Wstęp wolny

najbliższe wydarzenia