16.11 \ Środa \ godz. 18:00

Gotowość do obrony. Wykład Kamila Sarapuka na temat gdyńskich fortyfikacji w dwudziestoleciu międzywojennym z prezentacją multimedialną

Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. W tym celu rozbudowywano nie tylko Marynarkę Wojenną, stacjonującą od 1923 roku w gdyńskim porcie, ale również rozpoczęto przygotowania do umocnienia samego miasta. W tym celu wybudowano baterie przeciwlotnicze rozlokowane wokół miasta, baterię nadbrzeżną, a także setki schronów, w tym prywatnych. O militarnych przygotowaniach do czasu wojny w Gdyni opowie Kamil Sarapuk ze stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni. Po wykładzie zaprosimy Państwa również do dyskusji.

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyjątkowe zbiory polskich i zagranicznych archiwów, do których dotarł prelegent, dotyczących umocnień z okresu II Rzeczypospolitej.