30.11 \ Środa \ godz. 18:00

„Gjinjenjé Słowińców” – wykład oraz koncert nagrodzonej Galionem Gdyńskim grupy Kiev Office

Słowińcy, ewangeliccy Kaszubi znad jezior Gardno i Łebsko, byli jedną z ostatnich społeczności, która na Pomorzu Zachodnim zachowała rodziną kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski. Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w.

Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec

Historii Słowińców poświęcony jest najnowszy, wyróżniony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni; „Galionem Gdyńskim”, album Kiev Office pt. “Gjinjenjé” (z j. kaszubskiego – zanikanie). Muzyka oraz teksty na płycie odnoszą się do niepewności egzystencjalnej Słowińców, których język, tożsamość i kultura znajdowały się na skraju bytu i niebytu zarówno w czasach pruskich, jak i polskich.

Podczas spotkania wokół historii Słowińców, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej Violetta Tkacz-Laskowska wraz z Maciejem Bandurem oraz Michałem Miegoniem przybliżą losy tej społeczności oraz to, co w sferze materialnej, kulturowej i duchowej po niej pozostało.

Po wykładzie odbędzie się koncert z całym materiałem z płyty „”Gjinjenjé” w składzie:

Michał Miegoń – Wokal, gitara

Maciej Bandur – Głos, instrumenty tradycyjne

Marcin Lewandowski – Gitara basowa

Krzysztof Wroński – Perkusja

najbliższe wydarzenia