13.04 \ Czwartek \ godz. 17:00

Gdyńskie Oksywie w wirtualnej rzeczywistości – warsztaty historyczne z użyciem gogli VR

Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. By przygotować miasto do obrony wybudowano między innymi baterię nadbrzeżną mającą bronić wejścia do portu, a także tuż przed wybuchem wojny zaadaptowano dla jej celów obiekty cywilne, takie jak budynek nieistniejącej już latarni morskiej na Oksywiu. 

Obecnie technologia pozwala nam odwiedzić te miejsca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości! Stowarzyszenie „Wiatr od Morza” i Centrum Wirtualnej Rekonstrukcji w ramach projektu „Wirtualne Oksywie 1939” tworzy wirtualną rekonstrukcję Oksywia na stan z roku 1939 roku. Podczas warsztatów za pomocą gogli VR odwiedzimy między innymi działobitnie i schrony baterii Canet, zobaczymy w pełnej okazałości Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, czy wejdziemy do gdyńskiej latarni morskiej. W przerwach od wirtualnych wizyt na Oksywiu Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza opowie o historii prezentowanych obiektów.

Z uwagi na ograniczoną liczbę gogli VR zajęcia będą odbywały się w trzech 5 osobowych grupach. Podczas gdy jedna grupa będzie używała gogli, pozostałe osoby wysłuchają wykładu na temat historii prezentowanych miejsc. Po każdej grupie nastąpi zamiana.

Czas trwania: 60-90 min. Projekt Wirtualne Oksywie 1939 jest realizowany przez stowarzyszenie Wiatr od Morza i CWR (Centrum Wirtualnej Rekonstrukcji).

najbliższe wydarzenia