02.11 \ Sobota \ godz. 11:00

Gdyńskie Oksywie w wirtualnej rzeczywistości – warsztaty historyczne z użyciem gogli VR. Pierwsza grupa

Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. By przygotować miasto do obrony wybudowano między innymi baterię nadbrzeżną mającą bronić wejścia do portu, a także tuż przed wybuchem wojny zaadaptowano do tego celu obiekty cywilne, takie jak budynek latarni morskiej na Oksywiu.

Obecnie technologia pozwala nam odwiedzić te miejsca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości! Stowarzyszenie „Wiatr od Morza” w ramach projektu „Wirtualne Oksywie 1939” tworzy wirtualną rekonstrukcję Oksywia na stan z 1939 roku.  Podczas warsztatów prowadzonych przez Kamila Sarapuka ze stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni za pomocą gogli VR odwiedzimy między innymi działobitnie i schrony baterii Canet, zobaczymy w pełnej okazałości Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, wejdziemy do gdyńskiej latarni morskiej czy przespacerujemy się po nabrzeżach portu wojennego. W listopadowym okresie zadumy będziemy mieli również wyjątkową okazję odwiedzin na przedwojennym, obecnie nieistniejącym Cmentarzu Marynarki Wojennej, wspominając spoczywających na nim ludzi zasłużonych Polsce. W przerwach od wirtualnych wizyt na Oksywiu przygotowanych przez Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji, Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza opowie o historii prezentowanych obiektów.

Z uwagi na ograniczoną liczbę gogli VR zajęcia będą odbywały się w czterech 5 osobowych grupach. Podczas gdy jedna grupa będzie używała gogli, pozostałe osoby wysłuchają wykładu na temat historii prezentowanych miejsc. Po każdej grupie nastąpi zamiana.

Jeśli zapisy na to wydarzenie już się skończyły sprawdź również drugie warsztaty o godzinie 14:00 – KLIKNIJ TU

Termin: 02 listopada 2024, sobota, godz. 11:00, Muzeum Miasta Gdyni.

Czas trwania: ok. 150 min.