13.10 \ Piątek \ godz. 17:30

Gdyńskie Oksywie w wirtualnej rzeczywistości – warsztaty historyczne z użyciem gogli VR

Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. By przygotować miasto do obrony wybudowano między innymi baterię nadbrzeżną mającą bronić wejścia do portu, a także tuż przed wybuchem wojny zaadaptowano do tego celu obiekty cywilne, takie jak budynek latarni morskiej na Oksywiu.

Obecnie technologia pozwala nam odwiedzić te miejsca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości! Stowarzyszenie „Wiatr od Morza” w ramach projektu „Wirtualne Oksywie 1939” tworzy wirtualną rekonstrukcję Oksywia na stan z roku 1939 roku. Podczas warsztatów prowadzonych przez Kamila Sarapuka ze stowarzyszenia Wiatr od Morza wraz z Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni, za pomocą gogli VR odwiedzimy między innymi działobitnie i schrony baterii Canet, zobaczymy w pełnej okazałości Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, czy wejdziemy do gdyńskiej latarni morskiej. W przerwach od wirtualnych wizyt na Oksywiu Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza opowie o historii prezentowanych obiektów.

Z uwagi na ograniczoną liczbę gogli VR zajęcia będą odbywały się w trzech 5 osobowych grupach. Podczas gdy jedna grupa będzie używała gogli, pozostałe osoby wysłuchają wykładu na temat historii prezentowanych miejsc. Po każdej grupie nastąpi zamiana.

Czas trwania: ok. 90 min.

najbliższe wydarzenia