21.03 \ Wtorek \ godz. 11:00

Gdynia: ptasie miasto. Pierwszy dzień wiosny z ptakami

Wiosenna akcja rozdawania budek lęgowych i karmników, powstałych w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” oraz spotkanie z ornitologiem

Początek wydarzenia: wtorek 21 marca 2023 r. godz. 11.00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

W pierwszym dniu wiosny ponad 150 budek lęgowych i karmników powstałych w 25. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” zostanie rozdanych mieszkańcom w zamian za obietnicę odpowiedzialnego i bezpiecznego umieszczenia ich w okolicy swojej nieruchomości. Zapraszamy wszystkich tego dnia do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie będzie można także porozmawiać na „ptasie” tematy z Panem Leszkiem Damps – ornitologiem na co dzień pracującym w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

Już ćwierć wieku konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” łączy pokolenia i rozpala pasję ornitologiczną młodych Gdynian. Przez te wszystkie lata mieszkańcy zbudowali w ramach konkursu blisko 6 tysięcy budek lęgowych i karmników, a każdy rok przynosi mnóstwo nowych wspaniałych prac, które służą gdyńskim ptakom. Z radością obserwujemy rozwój wiedzy, pomysłowości i kreatywności uczestników konkursu. To szczególny i cenny czas nauki, tworzenia, kontaktu ze sobą i przyrodą dla dzieci i ich opiekunów, ale także mieszkańców Gdyni, którzy za sprawą otrzymanej budki czy karmnika rozpoczną swoją przygodę z obserwacją i wspieraniem ptaków.

Konkurs, który zapewnia lokale komunalne gdyńskim ptakom

Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, kierowany do uczniów gdyńskich placówek edukacyjnych, jest ogłaszany w dwóch kategoriach: karmnik i budka lęgowa.  Ścisłe wytyczne co do sposobu wykonania prac, zawarte w regulaminie konkursu nie ograniczają w pomysłowości i kreatywności autorów – niektóre prace są prawdziwymi dziełami sztuki. Karmiki i budki ocenione przez komisję konkursową trafiają do parków, na balkony, drzewa w pobliżu bloków, do ogrodów działkowych – słowem przekazywane są miłośnikom ptaków, którzy umieszczają je na terenie miasta. Projekt jest więc odpowiedzią na zmniejszającą się ilość miejsc lęgowych ptaków w miastach w związku z wycinką drzew i termomodernizacją budynków, na których znajdują się gniazda ptaków i jest doskonałą okazją, żeby przekazać mieszkańcom wiedzę o zasadach wspierania ptaków w miastach.

najbliższe wydarzenia