12.11 \ Niedziela \ godz. 14:00

Wstęp: 20 zł, obowiązują zapisy na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki naj-ważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Mo-dernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnie-nie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.
O wielowątkowej historii Gdyni opowiemy w przestrzeni wystawy stałej „Gdynia – Dzieło Otwarte”, prezentując najważniejsze wątki i postaci z nią związane.