Na mistrza wybrał Szabolcsa Esztenyiego, wybitnego outsidera awangardowej sceny polskiej i węgierskiej. Muzyków dzielą dwa pokolenia, jednoczy – unikatowe połączenie minimalizmu, swobodnej improwizacji oraz radyklanych eksperymentów brzmieniowych. W końcu Esztenyi zdradził uczniowi tajniki nigdy nie zapisanych, przez dekady żyjących tylko w jego pamięci „muzyk kreowanych”. Ten cykl jest fascynującą wyprawą w świat fortepianu totalnego. Poczciwy instrument Chopina zamienia Esztenyi w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator. Jednak w Gdyni Sokołowski zaprezentuje repertuar złożony z utworów Zygmunta Koniecznego i Włodzimierza Pawlika…oraz specjalną niespodziankę.
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…
Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…