Ułatwienia dostępu
PL EN
17.09 / Sobota / godz. 9:00

Dzikie Muzeum – spacer historyczny ze sprzątaniem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

\ Dla wszystkich
\ Poza MMG
\ Wejście biletowane

W 2022 roku Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło projekt „Otwórz drzwi do lasu”, który ma na celu poznanie i upowszechnienie wiedzy o tym jaki był wpływ natury na warunki życia i kulturę  mieszkańców Gdyni i regionu. Podczas spaceru, który poprowadzi Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni, nie tylko poznamy bogatą historię lasów otaczających Gdynię, ale także posprzątamy wspólnie Trójmiejski Park Krajobrazowy w ramach Dnia Sprzątania Świata.

Podczas spaceru powędrujemy granią w „gdyńskich górach” z widokiem na Pradolinę Kaszubską. Odwiedzimy dolinę Cisowskiej Strugi, gdzie odkryjemy najdawniejsze ślady lodowca i najdawniejszą historię miasta wchodząc do „krainy Muminków”. Dowiemy się jak dawniej znakowano główne leśne dukty i orientowano się w terenie. Odkryjemy tajemnice II wojny światowej, które skrywa Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po wędrówce odpoczniemy i podzielimy się wspomnieniami związanymi z gdyńskimi lasami przy ognisku wśród roślin z różnych zakątków świata, które zgromadzono w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Spotykamy się już 17 września, o godzinie 9:00 na parkingu przy wieżowcu przy ulicy Kcyńskiej 16 w Gdyni Cisowej, w okolicy wejścia do lasu. Trasa wędrówki (około 8 kilometrów) będzie prowadziła leśnymi ścieżkami, po płaskim terenie i wzgórzami, a zakończy się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Na starcie wszyscy chętni otrzymają worki na śmieci i rękawiczki. Zbieranie śmieci będzie odbywać się na strasie spaceru w rejonie Długiej Góry. Na Pustkach Cisowskich zostawimy pełne worki i pójdziemy dalej trasą naszego spaceru.

Zalecamy ubranie obuwia turystycznego. Prowiant na ognisko w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo we własnym zakresie. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Wydarzenie odbywa się podczas gdyńskich Dni Solidarności Klimatycznej (12-18.09.2022). Podczas spaceru nawiążemy do tego, jak zmienia się nasze otoczenie – także pod wpływem obecnej antropogenicznej zmiany klimatu, a także jak ważne jest dbanie o nasze zielone płuca i związaną z nimi bioróżnorodność.

najbliższe wydarzenia

Muzeum od kuchni – urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach

10.02 / Piątek / godz. 10:00, 12:00, 15:00

10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…

Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…