18.05 \ Sobota \ godz. 20:00

Dzika noc – spacer historyczny z ogniskiem w ramach Europejskiej Nocy Muzeów z cyklu „Gdynia nadaje”

Wszystkich tych, którzy podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów chcą uciec od tłumów i spędzić czas na łonie natury zabierzemy na nocny spacer przez historię jednej z najstarszych części Gdyni – Wielkiego Kacka. Poznamy „dziki” charakter tego miejsca, które do 1953 roku było jeszcze kaszubską wsią. Przy oświetleniu latarek poszukamy śladów codziennego życia jej mieszkańców. Przyjrzymy się światłom semaforów, odkrywając kolejowe wątki w jej dziejach. Słuchając miejscowych legend i tajemniczych historii rozejrzymy się za pozostałościami po najdawniejszych mieszkańcach tego terenu oraz ich wierzeń, przyglądając się rozbłyskującym Błędnym Ognikom w dzikich, leśnych ostępach Kocich, Krowich i Końskich Łąk. W blasku księżyca przejrzymy się w tafli Jeziora Kackiego. Przy świetle świec napijemy się krystalicznie czystej wody ze Źródła Marii. A na koniec spaceru podzielimy się swoimi historiami przy nocnych rozmowach w poświacie ogniskowych płomieni na dzikiej, leśnej polanie.

Spotykamy się już 18 maja wieczorem, o godzinie 20:00 pod kapliczką św. Rocha przy skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej, Małe Karwiny i Źródło Marii. Trasa wędrówki (ok. 9 kilometrów) będzie PROWADZIŁA przez miejskie i leśne zakątki Wielkiego Kacka, a zakończy się wspólnym ogniskiem na Leśnej Polanie w okolicy ulicy Szafranowej 65. Prowiant na ognisko we własnym zakresie. Zalecamy wygodny ubiór oraz własną latarkę do poruszania się po zmierzchu, szczególnie w terenie leśnym. Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie: Wybór biletów (muzeumgdynia.pl)

Fotografia: Wielkokackie Kocie Łąki o zmierzchu fot. Joanna Wojcieszonek

Termin: 18.05.2023, godz. 20:00-00:00;
Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Pod kapliczką św. Rocha przy skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej, Małe Karwiny i Źródło Marii
Limit miejsc: 30 osób
Cena biletu: 1 zł