15.04 \ Sobota \ godz. 11:00

Dzień Rodzinny: Dinksy i wihajstry / День родинний: Фігні і штуки

Każdy z nas czasami ma coś „na końcu języka”. Wpatrujemy się w przedmiot, nie znamy jego właściwej nazwy i nasz mózg pędzi na ratunek. Tajemnicze obiekty nazywamy wówczas „wihajstrem”, „dynksem” lub prosimy kogoś, by po prostu podał nam „no, to coś”. Może jednak warto o takich rzeczach dowiedzieć się czegoś więcej? Zwłaszcza jeśli kiedyś na co dzień używali ich nasi dziadkowie, a może i nawet nasi rodzice.

Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunami na rodzinną grę miejską. Spotkajmy się w sobotę 15.04.2023 o godzinie 11:00 przed budynkiem Muzeum. Otrzymamy wskazówki dotyczące lokalizacji w centrum Gdyni i zdjęcia pewnych starych przedmiotów. Naszym zadaniem będzie odgadnąć do czego ktoś ich kiedyś używał. To wspaniała okazja, by dowiedzieć się trochę więcej na temat naszych przodków i historii miasta. Być może coś nas zaskoczy albo rozbawi, ale jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić!

Zainspirowani naszymi odkryciami, na koniec sami przygotujemy projekt naszego własnego „wihajstra”.

Gra miejska odbywa się w ramach cyklu „Dzień Rodzinny” oraz nowego muzealnego projektu „Przedmioty Wspólne”. Warto być na bieżąco – w tym roku, w ramach projektu odbędą się nie tylko różnorodne wydarzenia związane z przedmiotami ważnymi dla mieszkańców Gdyni, ale również pewna niespodzianka! Szczegóły wkrótce!

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do koordynatorki „Dnia Rodzinnego” Olgi Lewandowskiej: o.lewandowska@muzeumgdynia.pl.

День родинний: Фігні і штуки — міська гра про предмети, що вийшли з ужитку.

Кожен з нас часом має щось “на кінчику язика”. Вдивляємося в предмет, не знаємо його правильної назви, і наш розум кидається на допомогу. Потім називаємо таємничі об’єкти „фігнями”, „штуками” або ж просимо когось, щоби попросту дав нам “ну, оце щось”. Однак, можливо, варто довідатися про такі речі чогось більшого? Особливо якщо їх колись щоденно використовували наші дідусі та бабусі, а може, навіть і наші батьки.

Центр Освіти Музею міста Гдині запрошує дітей віком 6-12 років з опікунами на родинну гру. Зустрічаємося в суботу 15.04.2023 р. об 11:00 перед Музеєм. Отримаємо підказки щодо розташування схованих в центрі Гдині фотографій. Нашим завданням буде вгадати, для чого їх колись використовували. То прекрасна можливість довідатися трохи більше про наших пращурів та історію міста. Можливо, щось нас здивує або розвеселить, але одне точно — нудно не буде!

Вражені власними відкриттями в кінці самі приготуємо проєкт нашої власної “штуку”.

Міська гра відбувається в рамках циклу “Родинний день”, а також нового музейного проєкту “Спільні речі”. Варто бути в курсі — цього року в рамках проєкту відбуватимуться не тільки різноманітні заходи для жителів Гдині, але також усілякі несподіванки. Деталі скоро!

Всі питання щодо занять можна направляти до координаторки “Родинного дня” Ольги Левандовської: o.lewandowska@muzeumgdynia.pl.