16.02 / Sobota / godz. 14:00

Dostępna sobota: Camera obscura dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

Cykl spotkań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Na cykl składać się będą spotkania, warsztaty, oprowadzania oraz gra miejska, a nadrzędnym celem wszystkich działań będzie eksploracja miasta z nieoczywistej perspektywy.

Podczas inicjowanej w przestrzeni miejskiej gry Plan Miasta uczestnicy przyjrzą się miejskiej topografii i nadadzą jej osobisty wymiar poprzez działania polegające na konstruowaniu własnych planów miejskiej przestrzeni. Priorytetowym działaniem podczas tego spotkania będzie uzyskanie świadomości na temat istnienia barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej, uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne korzystanie z publicznych obszarów metropolii.

Tematyczna dominanta kolejnych działań opierać się będzie na przekonaniu, iż współczesny, obecny w strukturze miejskiej znak jest przede wszystkim rodzajem komunikatu, wysyłanego w stronę wszystkich, którzy, na dłużej bądź krócej, funkcjonują w miejskiej przestrzeni. Znak rozumiany jest zatem jako budulec miejskiej przestrzeni komunikacyjnej, jak tworzywo miejskich nastrojów, emocji i tego, co nie jest bezpośrednio zwerbalizowane. Bezpośrednia konsekwencja takiego ujęcia tematu miejskości będą warsztaty, podczas których uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu zaprojektują znaki wyrażające ich perspektywę potrzeb i widzenia miasta. Finalnym działaniem warsztatów będzie miejski mural, wyrażający perspektywę osoby z niepełnosprawnością, wykonany według projektu uczestników przez profesjonalnego artystę.

najbliższe wydarzenia

Dzieci są super! W Muzeum Miasta Gdyni już od dawna to wiemy. Od 40 lat, każdego roku wyjątkowo obchodzimy Dzień Dziecka szykując wyjątkowe wydarzenia. Tym razem niespodziankę…

Zapraszamy na wyjątkowy spacer śladami jednego z najciekawszych fotografów dokumen-tujących historię Gdyni. Henryk Poddębski prowadził wyprawy fotograficzne na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, realizował również zlecenia dla ministerstw…

W 1922 roku polski rząd podjął strategiczną decyzję, która zaważyła na dalszych losach nadmorskiej wsi. Co na to mieszkańcy? Rybacy? Przyjezdni? A gdyby tak oddać głos twór-com,…