09.02 \ Piątek \ godz. 18:00

Dla przyjaciół Kachu – odsłonięcie nowego muralu w Muzeum, prelekcja dr. Huberta Bilewicza „Inny. Kazimierz Kachu Ostrowski wobec szkoły sopockiej”

Kilka dni przed świętem zakochanych, mamy przyjemność zainaugurować nasz najnowszy Projekt „Dla przyjaciół: Kachu”, w którym przybliżamy naszym odbiorcom postać wybitnego gdyńskiego artysty, Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego (1917-1999), malarza, ucznia profesorów malarstwa: Janusza Strzałeckiego, Artura Nacht-Samborskiego i architektury – Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz studenta w paryskim atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Léger, twórcy monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito, projektanta gobelinów, dywanów i witraży.

Ta wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, był wszechstronnym artystą, który po II wojnie światowej osiadł na stałe w Gdyni i przez ponad 40 lat prowadził w niej swoją pracownię. Ostrowski w unikalny sposób, łącząc kolor i geometrię, odmalowywał charakter i tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, natomiast wyraźnym, charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

Tę „Kachową” abstrakcję, a przede wszystkim postać samego Kazimierza Ostrowskiego postanowiliśmy upamiętnić właśnie w postaci muralu i aby podkreślić artystyczną ciągłość naszych działań, do jego zaprojektowania zaprosiliśmy Pawła Ł. Borkowskiego. Artysta, zamalował swoją wcześniejszą wielkoformatową kompozycję poświęconą dizajnowi a następnie odmalował, wykreowany przez siebie wierny portret Ostrowskiego, na tle będącym esencją jego ikonicznych portowych obrazów. Kachu, zazwyczaj schowany za swoimi dziełami, na muralu Pawła Ł. Borkowskiego jest wyrazistą postacią pierwszoplanową, która patrzy prosto na widzów i przyciąga ich spojrzenia. Po odsłonięciu muralu „Dla przyjaciół: Kachu” zapraszamy na wyjątkową prelekcję dra Huberta Bilewicza pt. „Inny. Kazimierz „Kachu” Ostrowski wobec szkoły sopockiej”.

„Dla przyjaciół: Kachu” to długoletni projekt Muzeum Miasta Gdyni, w którym przybliżamy naszym odbiorcom postać wybitnego gdyńskiego artysty, Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Partnerem projektu jest: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Kazimierz “Kachu” Ostrowski, lata 60. XX w., własność rodziny Kazimierza Ostrowskiego.