24.05 / Piątek / godz. 18:00

Debata otwierająca festiwal Open House Gdynia

\ Wejście bezpłatne

„Miasto, które stymuluje mieszkańców. Jak projektować, żeby angażować?” to temat debaty inaugurującej festiwal Open House Gdynia 2019, organizowanej wspólnie z mecenasem festiwalu, firmą Invest Komfort, w gościnnych progach Muzeum Miasta Gdyni.

„Miasto” w dzisiejszym rozumieniu to nie tylko zespół budynków i ulic, ale też obszar codziennego życia. Kreowanie przestrzeni miejskiej wymaga dziś przy tym starannych, przemyślanych działań ze strony władz miasta, miejskich planistów, deweloperów, ale też zaangażowania samych mieszkańców – głównych odbiorców i użytkowników przestrzeni każdego w każdym mieście, które chce być postępowe i przyjazne do życia.

W miastach na całym świecie żyje już 3,5 miliarda ludzi, a zgodnie z szacunkami, w ciągu kolejnych 30 lat ta liczba może się nawet podwoić. Nowoczesne i przyjazne miasto musi więc pomagać integracji jego mieszkańców oraz budowaniu relacji pomiędzy nimi, a przy tym nadal spełniać swoje funkcje. Rozwój tkanki miejskiej powinien być zatem zharmonizowany i wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom dzisiejszego świata.

Czy taką harmonię udaje się osiągnąć w Gdyni i innych polskich miastach? W jaki sposób kreowanie przestrzeni miasta zmienia i stymuluje codzienność jego mieszkańców? Jakie znacznie w życiu mieszkańców ma zieleń i mała architektura? Jaką rolę pełni projektowanie mieszkań i części wspólnych na nowych osiedlach? Czy trendy architektoniczne obowiązujące w Trójmieście wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców i odpowiednio kreują miejską przestrzeń? Jak w tym wszystkim odnajdują się najnowsze realizacje deweloperskie?

W debacie otwierającej kolejną edycję festiwalu architektury i designu Open House Gdynia 2019 będziemy dyskutować o tych zagadnieniach w gronie ekspertów i ekspertek z zakresu architektury, planowania przestrzeni miejskiej i komunikacji międzyludzkiej. Przedstawimy najciekawsze przykłady rozwiązań sprzyjających mieszkańcom w przyjaznych miastach Polski i Europy, porozmawiamy też o najważniejszych realizacjach i inicjatywach urbanistyczno-planistycznych w Gdyni w ostatnich latach.

Uczestnicy debaty:
– Jakub Bladowski – architekt, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio w Sopocie
– Agata Abramowicz – historyczka i historyczka sztuki, zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni
– Aleksandra Cybulska – architektka zieleni, botaniczka, pracowała w Biurze Ogrodnika Miejskiego w UM Gdyni
– Jacek Piątek – plastyk miasta Gdyni, odpowiada za kształtowanie wizerunku przestrzeni miejskiej
– Piotr Bucki – specjalista ds. komunikacji międzyludzkiej, absolwent architektury na Politechnice Gdańskiej

Moderator:
– Maciej Dzwonnik, dziennikarz gospodarczy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”

Organizatorzy: Fundacja Pura, Invest Komfort, Muzeum Miasta Gdyni

najbliższe wydarzenia

Baltic Mini Textile Gdynia – finisaż wystawy

28.05 / Niedziela / godz. 14:00

Podczas 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia artyści najczęściej zwracali uwagę na piękno i różnorodność natury, poddawali obserwacji jej prawa albo pytali o to, jak naturę zdefiniować,…

Dzieci są super! W Muzeum Miasta Gdyni już od dawna to wiemy. Od 40 lat, każdego roku wyjątkowo obchodzimy Dzień Dziecka szykując wyjątkowe wydarzenia. Tym razem niespodziankę…

Zapraszamy na wyjątkowy spacer śladami jednego z najciekawszych fotografów dokumen-tujących historię Gdyni. Henryk Poddębski prowadził wyprawy fotograficzne na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, realizował również zlecenia dla ministerstw…