06.07 \ Czwartek \ godz. 17:00

Debata o zrównoważonym projektowaniu – wydarzenie towarzyszące wystawie „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Na co dzień otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców? Na każde z tych pytań szukać będziemy odpowiedzi wraz z zwiedzającymi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Chcemy za pomocą problematyki poruszanej podczas debaty propagować minimalizm, samoograniczenie, uczyć estetyki, inspirować do zadawania pytań o społeczną odpowiedzialność, zachęcić do chwili refleksji nad nadmierną konsumpcją i jej przeciwdziałaniu. Wszystko po to, by pokazać jak istotne jest zrównoważone projektowanie.

Uczestnicy debaty: Jakub Szczęsny, Anna Zygmunt (Invest Komfort), Karolina Sieniawska (Cosentino), Tomasz Kwiatkowski (Wydział Wzornictwa ASP Gdańsk), Megi Malinowsky (Tabanda)
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury

Patronat honorowy nad wystawą: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
Patronat honorowy nad wystawą: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego