Zapraszamy na seans dwóch, praktycznie nieznanych szerszej publiczności filmów, prezentujących Gdynię w latach 20-tych.
Pierwszy obraz o roboczym tytule Dawno temu nad Bałtykiem zarejestrowano niezwykłą kamerą „Oko” projektu Kazimierza Prószyńskiego. Film jest bardzo cenny zarówno ze względu na użyty sprzęt, jak i wartości poznawcze, ukazując letniskowy charakter wsi Gdynia. Kolejne kadry ukazują ówczesną nadbałtycką rzeczywistość, znaną choćby z fotografii Romana Morawskiego, prezentowanych na wystawie czasowej Muzeum Miasta Gdyni. Z drugiego filmu, powstałego w 1927 roku, wyłania się obraz młodego miasta i jego morskich aspiracji. Sam tytuł – Wycieczka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce do Ojczyzny – podkreśla rangę i charakter wydarzenia, które zarejestrowano na taśmie filmowej. Podczas spotkania wyświetlony zostanie fragment nakręcony w Gdyni.
Gośćmi spotkania będą Monika Supruniuk z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, a zarazem z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Radosław Poboży z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Opowiedzą oni o swoich działaniach przy opracowaniu, konserwacji i upublicznieniu dwóch archiwalnych filmów z połowy lat 20. ubiegłego wieku, na których uchwycona została Gdynia. Rozmowę poprowadzi dr Marcin Szerle.
Spotkanie zorganizowane jest w ramach obchodów 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
Pamięć o mieszkającej niegdyś w Gdyni społeczności żydowskiej stopniowo gaśnie. Starając siępodtrzymać płomień, który jeszcze tli się w naszej pamięci, chcielibyśmy razem z uczestnikamistworzyć nadzwyczajną instalację artystyczną,…
„Malarstwo oznacza dla mnie generalną spowiedź. Musi być osobiste i co najważniejsze szczere, bo tylko w ten sposób można najpełniej wyrazić to, co się przeżywa, swoje nawet…
Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…