27.05 \ Piątek \ godz. 18:00

Czy możliwy jest świat bez zła? – prof. UAM dr hab. Sławomir Leciejewski, MBA

\ Dla dorosłych
\ Wejście bezpłatne

Czy możliwy jest świat bez zła?

Spotkanie odbywa się w ramach projektu “Wszystko jest filozofią 2.2” współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni.

Wstęp wolny!
Zapisy konieczne: ksiegarnia@vademecumgdynia.org lub 58-6611541

Z kim się spotkamy ?

– prof. UAM dr hab. Sławomir Leciejewski, MBA – Prodziekan Wydziału Filozoficznego ds. kształcenia
Przewodniczący Rady Programowej Kierunku Studiów Filozofia
Kierownik Zakładu Filozofii Nauki i Techniki. Członek Rady Centrum Zarządzania Infrastrukturą i Projektami Informatycznymi
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Temat:
Czy możliwy jest świat bez zła?

Tego typu tytułowe pytanie można postawić jeszcze inaczej: czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów? Pozytywną odpowiedź na nie przedstawił Leibniz. Także inni filozofowie, naukowcy i teologowie zastanawiali się nad problemem zła, które zwykle dzielono na trzy kategorie: zło moralne, zło fizyczne i zło metafizyczne. Pytanie zatem o zło mogłoby być pytaniem o rozstrzygnięcia etyczne lub religijne, o kwestie natury przyrodniczej oraz o sprawy metafizyczne (tj. filozoficzne).
Podczas spotkania, spróbujemy dotknąć tych trzech perspektyw (filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej) w kwestii istnienia świata idealnego, tj. pozbawionego zła. Czy możliwy jest taki świat a jeśli tak, to jakie byłyby konsekwencje jego istnienia? Może jednak z jakichś powodów nie może istnieć świat idealny a jeśli nie może istnieć, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na tego typu pytania z perspektywy filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej.

Filmy z warsztatów dostępne będą na stronach oraz w mediach społecznościowych Organizatorów oraz Partnerów. Dostęp nieodpłatny.

Organizator:
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Patroni i Partnerzy:
Muzeum Miasta Gdyni, Magazyn “Filozofuj!”, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Wydział Filozoficzny UAM w Poznaniu, Porównawcze Studia Cywilizacji UJ, Konsulat Kultury Gdyńskie Centrum Kultury, Teatr Gdynia Główna, Magazyn PRESTIŻ, Metropolitalna Karta do Kultury 

najbliższe wydarzenia